79

Wrotki skorpion quadline

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Historia wrotek
Historia wrotek sięga drugiej połowy XVIII wieku. Pierwsze wrotki skonstruowano w Belgii w 1760 roku. Pomysłodawcą był belgijski wynalazca Jean-Joseph Merlin. Stworzył on specjalne buty z zamocowanymi od spodu 4 drewnianymi kółkami po dwa z przodu i tyłu później wszystkie koła umieszczono w jednej linii i powstały – tzw. łyżworolki, rollery.

Kolejny model wrotek noszących nazwę „łyżew ziemnych” stworzył około 1790 roku Francuz – Vanllede i określił je mianem letniego odpowiednika łyżew. To właśnie Vanllede’a nazywa się „ojcem” wrotek i głównie jemu przypisuje się wynalezienie tego tak popularnego sprzętu sportowego.

W Holandii w 1800 roku używano kół wykonanych z drewna przymocowanych do łyżwiarskiej łozy po to aby móc wykorzystywać łyżwy w sezonie letnim.

Od 1818 roku wrotki zaczęły pojawiać się na deskach baletowych w Berlinie, zyskały niezwykła popularność na ulicach Paryża. Anglia pokochała wrotkarstwo jako nową formę rekreacji.

W 1863 Amerykanin J.L. Plimpton z Massachusetts zrewolucjonizował świat jazdy na wrotkach. Stworzył i opatentował wrotki umożliwiające balansowanie ciałem. To dzięki jego wynalazkowi najpierw Ameryka, a później cały świat wręcz oszalał na punkcie wrotek.

Pod koniec 1890 roku wprowadzono pierwsze modele z regulowaną podeszwą buta, która umożliwiła dzielenie się wrotkami z przyjaciółmi, a dzieci „rosły” wraz z ulubioną para wrotek.

Przez wiele dziesięcioleci były zmieniane i doskonalone, tak by jak najbardziej rozszerzać ich możliwości techniczne.

Obecnie, wyróżniamy dwa rodzaje wrotek – dwuśladowe (tradycyjne, z czterema kółkami, ang.: rollerskates lub quad skates) i jednośladowe (tzw. łyżworolki, albo rolki, ang.: in-line skates).

Swego czasu, do jazdy typowo rekreacyjnej („podwórkowej”), wykorzystywane były wrotki czterokołowe, przypinane do butów.
Z podobnych korzeni wyłoniły się hulajnoga i deskorolka.

Wrotki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży jak i wśród dorosłych. A od kilku ostatnich sezonów przeżywają swoją drugą młodość.

Z tej pozornie „dziecinnej” i „podwórkowej” zabawy wyrosła prawdziwa dyscyplina sportu czyli wrotkarstwo.

Dziś wrotkarstwo skupia w sobie wiele odmian . Najbardziej popularne jest oczywiście wrotkarstwo typowo rekreacyjne. Nie wymaga ono ani specjalnego sprzętu ani wybitnych umiejętności jeździeckich. Wrotkarstwo rekreacyjne można uprawiać tak naprawdę wszędzie, wymaga jedynie pary wrotek lub rolek, a dal osób, które dopiero zaczynają naukę jazdy niewątpliwie przydadzą się ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. Dobrze jest też zaopatrzyć się w kask.

słowa kluczowe: wrotki skorpion quadline, quadline skorpion, skorpion skates, quadline, skorpion quadline, rolki skorpion, quadline street skates skorpion, quadline street skates, skorpion multi terrain skates

Inne artykuły:

About the author: