45

Skorpion quadline street skates

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Czym dzisiaj jest wrotkarstwo

Wrotkarstwo to ogólnie pojęta dyscyplina sportu w którym jeździ się na rolkach (łyżworolkach, inline-skates). Dzieli się on na następujące gałęzie:

rekreacyjne: czyli zwykłe, nieprofesjonalne jeżdżenie
szybkie (ang. speed-skating): wyścigi na rolkach, czasem też zjeżdżanie ze stromych wzniesień
hokejowe: gra w hokeja na rolkach (ang. inline-hockey), używając kijów hokejowych i specjalnego krążka na kółkach
agresywne (ang. aggressive): jazda trickowa

dzieli się ona na dwie poddyscypliny

vert: czyli jazda w half pipe i w skateparku
street: czyli robienie trików na poręczach, murkach oraz schodach

Do każdego z tych stylów używa się innych wrotek lub rolek, różniących się rodzajem butów, ramą kółek, wielkością i twardością kółek oraz precyzją wykonania łożysk (skala ABEC).

Wrotkarstwo szybkie

Wrotkarstwo szybkie, to sport podobny do łyżwiarstwa szybkiego. We wrotkarstwie szybkim wyróżniamy następujące kategorie biegów.

długodystansowe: tzw. Maratony (biegi na ok. 42 km), półmaratony (ok. 21 km), 10 km
sprinterskie: 200 m, 300 m na czas
eliminacyjne: 3000 m wzwyż, w tym jedna bądź więcej osób odpada na jednym okrążeniu
na punkty: 3000 wzwyż, przy czym nie koniecznie musi wygrać pierwsza osoba na mecie. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów
sztafetowe: często na średnich dystansach, drużyna składa się z 3 osób. Zmiany polegają na wypchnięciu osoby z drużyny w ustalonej strefie.

We wrotkarstwie szybkim stosuje się inny sprzęt niż np. we wrotkarstwie rekreacyjnym. Najczęstsze rozmiary kół to 100, 110, 90, 84, 80 mm. W ostatnim czasie popularność zyskują szyny „hybrydowe”, pozwalające uniknąć podwyższania środka ciężkości (istotnego przy utrzymaniu równowagi), związanego z większą średnicą kół np 3 × 110 + 1 × 100, 3 × 100 + 1 × 90 itp. But jest dość twardy (musi sztywno utrzymywać nogę), by nie utrudniać ruchów jest zakończony tuż za kostką.

Najlepsi zawodnicy stosują technikę „double push” (pol. podwójne odepchnięcie). Polega ona na wykorzystaniu zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi kół w jednym odepchnięciu. W pierwszej fazie dostawienia nogi odbywa się ruch wrotki lub rolki, połączony z odepchnięciem, pod środek ciężkości zawodnika. Pod koniec tego ruchu zawodnik znajduje się w fazie kontrolowanego opadania na zewnątrz. Następnie odbywa się podstawienie drugiej nogi za i w linii z nogą podpierającą i wyjazd nogi podpierającej, połączony z odepchnięciem na zewnątrz. Tuż po rozpoczęciu odepchnięcia na zewnątrz druga noga rozpoczyna fazę wejścia (odepchnięcia) do wewnątrz. Do popularyzacji double push przyczynili się Chad Hedrick, Derek Downing, Eddy Matzger.

Zawodnicy najczęściej nie używają gumowych hamulców tylnych. Aby zahamować, należy ciągnąć za sobą jedną z wrotek lub rolek bądź używać techniki „pługu” podobnej do narciarskiej.

Wrotkarstwo rekreacyjne

Podstawowe techniki, które trzeba opanować, to techniki hamowania:

hamowanie tylnym hamulcem: najprostsze i najbardziej skuteczne – podnieść palce prawej nogi (przy której zamontowany jest hamulec) i wyprostować nogę do przodu
T-stop: wrotki lub rolki jednej nogi są ciągnięte płasko za sobą po ziemi
pług: analogiczny do pługu narciarskiego.
spin-stop: hamuje się za pomocą ciasnego obrotu 180° do 360° w miejscu
powerslide: to technika dla zaawansowanych, obrót na jednej rolce o 180° wraz z zejściem na dół i hamowaniem krawędziami drugiej rolki przed sobą

Sama jazda na wrotkach lub rolkach jest nieco podobna do techniki jazdy na nartach. Zakręty bierze się na krawędziach wrotek lub rolek, przy czym ważne jest zachowanie równowagi bocznej i (na wyższym poziomie) głębokie wejście ciałem do środka zakrętu. Prostszym sposobem zakręcania jest przekładanka: technika znana z jazdy na łyżwach.

Używane są zazwyczaj szyny 4 lub 5 kołowe o rozmiarach kół do 110mm. Czasami spotkać można rolki 3-kołowe (przeważnie juniorskie)

słowa kluczowe: skorpion quadline street skates, scorpions quadline, scorpions skates, skorpion quadline urban street skates, skorpion nauka jazdy, wrotki skorpion opinie, wrotki terenowe skorpion, głośnik kakkoii, wrotki skorpion

Inne artykuły:

About the author: