1

Fascynująca historia „narodzin” rajstop

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Fascynująca historia „narodzin” rajstop

Udokumentowane fakty historyczne w postaci obrazów i zapisów wyraźnie wskazują na to, ze pierwsze rajstopy zostały wytworzone w XI w. n.e. i może wydawać się to zaskakujące, jednak zdobią i ogrzewają nogi już dziesięć wieków. Przez długi okres czasu jednak wg. wszelkich źródeł nie były noszone przez kobiety nawet o najwyższym statusie społecznym, lecz uwali ich mężczyźni. Przed wiekami rajstopy stanowiły dobro luksusowe, które również były wyznacznikiem zamożności, statusu społecznego w mocno zhierarchizowanych społecznościach feudalnych. Struktura warstw społecznych powodowała, że tylko najzamożniejsi mieszkańcy ówczesnego świata mogli zamówić wytwarzane jeszcze wtedy pod specjalne zamówienie dóbr dedykowanych arystokratycznym osobliwościom.
W przeciągu wielu wieków historii wyrobów pończoszniczych do wyrobu rajstop próbowano używać najróżniejszych materiałów, jednak to jedwab stał się niekwestionowanym królem. Jedwab również był synonimem dobrobytu i przepychu, którym poszczególne warstwy społeczne starały się za wszelka cenę odróżniać od niżej sytuowanych i uboższych rodów.

Zaskakującym i istotnym zwrotem w historii rajstop stał się XX wiek, w którym po blisko 900 latach swojej historii jako elementu męskiej garderoby rajstopy stały się typowo kobiecym elementem stroju. Zmianie też uległo nazewnictwo, gdzie „rajstopy” były powszechnie określane jako „rajtuzy”. Pojęcie rajtuz stało się rzadko stosowane jako określenie współczesnych rajstop, jednak w dalszym ciągu funkcjonuje w odniesieniu do młodzieżowych i dziecięcych odmian rajstop najczęściej produkowanych z bawełny z domieszkami lycry ( również pod innymi nazwami handlowymi jak np. elasten, czy rzadko spotykana „spandex”. Zakrywając kobiece nogi na w pierwszej dekadzie XX wieku zapoczątkowały ich popularność tancerki w najróżniejszych przedstawieniach scenicznych. Nieprzerwanie w kolejnych latach popularność rajstop wzrastała rajstopy zyskiwały uznanie, jednak czas II wojny światowej nie był dla nich łaskawy. Wytwarzane wówczas jeszcze głównie z jedwabiu nie mogły być produkowane ze względu na brak dostępności do materiału bazowego. Jedwab ze względu na swoje właściwości i niewielką masę własną włókien był używany do produkcji spadochronów i niemal całe jego zasoby były przeznaczane na potrzeby militarne,
Czasem prawdziwego rozkwitu rajstop i ich upowszechnienia stały się dopiero lata 70-te XX w. gdzie w 1965 roku nastąpił wybuch mody na spódniczki mini a wraz z nimi rajstopy. Wytwarzane już wówczas z nylonu (rajstopy nylonowe lub potocznie „nylony”) podbiły kobiece serca. Stały się podstawowym elementem dnia codziennego niemal każdej kobiety pomimo iż wówczas produkowane były w ograniczonej kolorystyce oraz tylko jednym rozmiarze co miało ulec zmianie w następnych latach. Współczesne rajstopy produkowane już masowo przestały być dobrem luksusowym a powszechnym produktem dostępnym absolutnie dla każdej przedstawicielki płci pięknej.
Współczesne możliwości technologiczne i rozwój pończosznictwa oraz wysoko rozwinięte materiałoznawstwo pozwala praktycznie na stworzenie rajstop o dowolnych właściwościach. Dostępne obecnie w sklepach rajstopy produkowane są w szerokiej gamie rozmiarów poczynając od 1 a kończąc na największym ?6? posiadają najróżniejsze grubości w zależności od potrzeb i własnych preferencji od 8den po najcieplejsze(najgrubsze) 600den a wszystko w pełnej gamie kolorystycznej i wzornictwie ozdobnych fasonów oraz aplikacji.

Inne artykuły:

About the author: